Alena Kováčová

I love to create functional, clean, and at the same time original and timeless spaces that maximize and make your living more enjoyable. I design environmentally friendly homes that reflect you and your needs.

Together with a variety of experts from different fields, I provide a complete project documentation from the initial study to the actual project realization, assistance with contractor selection and construction supervision.

I work on new buildings and renovations, private and commercial premises, larger units and interiors focusing on the smallest details. If my work approached you, I would be delighted to share ideas and experiences with you, and look forward to working together.

 

Rada tvorím funkčné, čisté a zároveň originálne a nadčasové priestory, ktoré vyťažia z daného miesta maximum a spríjemnia Vám bývanie. Navrhujem domy, ktoré odrážajú Vás a Vaše potreby a sú citlivé k okolitému prostrediu.

Spolu so špecialistami v jednotlivých oboroch poskytujem vypracovanie kompletnej projektovej dokumentácie od prvotnej štúdie až po realizačný projekt,  pomoc s výberom dodávateľa a dozorom stavby.

Navrhujem novostavby a rekonštrukcie, súkromné i komerčné priestory, väčšie celky aj interiéry premyslené do posledného detailu. Ak Vás moja tvorba oslovila, rada sa podelím o nápady a skúsenosti a teším sa na spoluprácu s Vami.

Alena Kovacova
Education
1994 – 1998High school – Gymnázium Hlinská (A-level), Žilina, Slovakia
1999 – 2005Master in Architecture, Slovak University of Technology, Bratislava, Slovakia
10/2013 Authorization, Slovak Chamber of Architects
Experience
2004 –2006G&D studio, Bratislava, Slovakia
2006 – 2007KnK architects, Prague, Czech Republic
2007 –2012ADR studio, Prague, Czech Republic
2012 – 2015Creacter studio, Prague, Czech Republic
Competitions
05/2007 Reconstruction of the castle Veselí nad Moravou, special prize